Festival

23. – 26.aprill toimuv Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival (HÕFF) on kevadeti Eesti mudapealinna Haapsalu vallutav õudus- ja fantaasiafilmide maraton. HÕFFi programmis kohtab viimaste aastate parimaid õõva- ja fantaasiafilme, unustatud klassikat, trash- ning kultus-, friigi- ja ekstreemkino. Rahvusvaheliste filmikülaliste ning tervet Haapsalut haarava ärevusega on HÕFF muutunud teravaid kinoelamusi otsivate filmifännide kevadhooaja tippsündmuseks.

HÕFFi eesmärgiks on tutvustada Eesti ja lähiriikide kinopublikule õudus-, fantaasia- ja kultusfilmide žanre ning maailmakino varamut läbi võimalikult laiahaardelise ja kaasaegse filmivaliku. Kuigi Eesti naaberriikides toimub mitmeid õudus- ning fantaasiafilme linastavaid filmiüritusi, on HÕFFist kujunenud rahvusvahelises mõõtmes küll väike, kuid omanäoline ja tunnustatud filmifestival, mida kiidetakse tänu unikaalsele atmosfäärile ja tugevale programmile.  Lisaks on HÕFF Baltimaades ainuke žanrikino kultiveeriv festival, mis kuulub ka Euroopa žanrikino festivalide paremikku ühendavasse organisatsiooni Melies.

Melies koondab enda alla üle kahekümne žanrifilmide festivali paremiku üle Euroopa, kaasates koostööpartneritena ka teisi žanrikino populariseerivaid üritusi ja festivale Kanadast ning Aasiast, luues nii võrgustiku üle maailma žanrkino fännide vahel. Lisaks annab Euroopa Fantaasiafilmide Ühendus Melies ja selle esindused välja aasta parima žanrifilmi auhinna parima täispika ning lühifilmi kategoorias. Žanrikino maailmas mainekaimad auhinnad on Hõbedane Melies (Melis d'Argent) ning Kuldne Melies (Melies d'Or). HÕFFil on au Haapsalus välja anda rahvusvahelise lühifilmide võistlusprogrammi raames Hõbedane Melies, mis võitjale tähendab automaatset nominatsiooni Kuldse Meliesi auhinnale, mis omakorda antakse välja Sitgesi Fantaasiafilmide festivalil Meliesi galal.

HÕFFi programmi koostamise põhimõtteks on mitte näidata Hollywoodi mainstream õudus- ja fantaasiafilme, vaid keskenduda sõltumatule ja art house horrorile, mis Eesti kino- ega videolevisse suure tõenäosusega kunagi ei jõua. Samuti moodustab olulise osa festivali programmist filmiajaloos kultusstaatuse omandanud režissööride ja filmide tutvustamine nn grindhouse ja double bill ajaloo puudumise tõttu.

Lisaks toimub juba mitmendat aastat järjest HÕFFi programmi koostamine käsikäes maailma enim loetava õudus- ja kultusfilmidele pühendatud veebiportaali Twitch peatoimetaja ning filmiprodutsent Todd Browniga Kanadast. Mitmed Põhja-Ameerika filmide Euroopa esmalinastused HÕFFil - "Teispool musta vikerkaart", "V/H/S", "Totaalne sissetung" jt - tõestavad festivali head rahvusvahelist mainet.

Aastate jooksul on HÕFFi väisanud mitmed mainekad filmikülalised ning ei tohi ära unustada, et kinosaalides ja Haapsalu lokaalides on loomulikult võimalik kohtuda HÕFFi rahvusvaheliste filmikülalistega. Haarake sellest võimalusest kinni, sest kes teab – ehk avastate ennast seetõttu suviselt Neuchateli festivalilt või hoopiski mõne uue Prantsuse horrorhiti võtteplatsilt. Nagu ikka paneme ka erilist rõhku eriüritustele ja õhtuti toimuvate pidudele, et kohalike, filmifännide- ja tegijate intregreerumine võimalikult palju hilistesse õhtutundidesse veniks ning festivali filmide vaatamisest viimanegi piisk deliiriumit välja imeda.

Festivali meeskond on pea aastaläbi töös selleks, et võrdlemisi väike ja omanäoline festival oleks nii külaliste, kui ka fännide jaoks vastupandamatu kevadekuulutaja. Siinkohal tervitused telgitagustest ja loodame teid kõiki festivalil näha!

HÕFFi loojateks 2005. aastal ning korraldajateks on Haapsalu linn, Haapsalu Kultuurikeskus ja Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival (PÖFF).

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi