Elutöö preemina

Elutööpreemia kätteandmise tseremoonia
25. aprill kell 18.00 Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis

Tänavune HÕFFi elutööpreemia laureaat Sven Grünberg (sündinud 1956) on laulja, helilooja ja instrumentalist, kes on ennast eesti inimeste südametesse kirjutanud enam kui saja filmiga. Kes ei teaks tema klassikaks saanud muusikat sellistele armastatud teostele nagu „Hukkunud Alpinisti hotell“, „Klaabu“, „Naksitrallid“ ja „Wikmani poisid“? Lisaks Eesti autoritele on ta koostööd teinud Jaapani, Soome, Poola, USA, Saksamaa, Läti, Venemaa jt riikide filmide lavastajatega.

Grünberg alustas oma muusikakarjääri juhtides progressiivse roki ansamblit Mess (1974–76), mis oli omalaadne Nõukogude Liidus. Bänd sai inspiratsiooni briti progeroki lipulaevade Yes ning Genesis loomingust. Grünberg oli kogu Nõukogude Liidus tõeline muusikapioneer, kes võttis siinmail esimesena kasutusele sinnani eelarvamusega suhtutud süntesaatori ja hakkas viljelema elektroonilist muusikat. 1970. aastatel avastas Grünberg enese jaoks ka idamaade kultuuri ja religiooni, mille mõjud ilmusid tugevalt ka tema edasise karjääri loomingusse, mille kohta ta on öelnud, et mida rohkem tundma õppida erinevate rahvaste muusikat, seda enam märkab seal sarnasusi, üksnes teekonna algul näib kõik väga erinev. Grünberg on salvestanud plaate nagu „Milarepa laulud“, „OM“, „Hingus“ jt, lisaks filmimuusikale on ta olnud aktiivne ka teatris, kus tema muusikalistest lavateostest on Vanemuises lavale jõudnud mitu balletti.

Aastast 1993 on ta töötanud pedagoogina seitsmes Soome ja Eesti ülikoolis, õpetades enda loodud õppeainet, mis käsitleb muusikat ja heli filmi dramaturgias. Ta on Eesti budismi instituudi direktor ning kuulub Eesti akadeemilise orientaalseltsi juhatusse.


 

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi